Хто має право запитувати інформацію містить банківську таємницю

  1. Що таке банківська таємниця?
  2. Хто і чому має доступ до банківської таємниці
  3. Чим регламентується банківська таємниця. Зміни 2015 року
  4. Наші коментарі щодо змін до банківської таємниці
  5. Стаття 26 частина 29 Федерального закону № 189-ФЗ
  6. Стаття 26 частина 31 Федерального закону № 189-ФЗ
  7. Стаття 26 частина 32 Федерального закону № 189-ФЗ

Розглядається поняття банківської таємниці, хто з зовнішніх органів може запитувати і отримувати таку інформацію від комерційних банків і від Банку Росії.

Прокоментуємо останні зміни до статті 26 Федерального закону «Про банки і банківську діяльність» та оцінимо суть змін даної статті.

Що таке банківська таємниця?

Банківська таємниця - це загальне визначення того, що будь-який комерційний банк і Банк Росії повинні зберігати в обмеженому доступі або з дотриманням повної конфіденційності.

Певна інформація про клієнтів, їх документи, а також відомості, пов'язані з клієнтами, які стають відомі банку в ході його регулярної комерційної діяльності (для Банку Росії - в ході виконання ним своїх контрольно-регулюючих функцій), підлягає нерозголошення, нерозповсюдження або вельми обмежена в цьому, згідно із законодавчими актами.

Крім банків, під обов'язковість дотримання банківської таємниці підпадають:

За поширення або неналежну збереження банківської таємниці, банки і особи, зазначені вище, можуть бути притягнуті до адміністративної, кримінальної та фінансової відповідальності.

У ряді випадків також передбачена відповідальність за погіршення репутації клієнтів через розголошення банківської таємниці.

Хто і чому має доступ до банківської таємниці

Доступ до відомостей, що становлять банківську таємницю, мають:

Інші посадові особи, за якими законодавчо закріплено право запиту і отримання відомості, що становлять банківську таємницю (згідно їх галузевого законодавства);

  • Материнські (керуючі) компанії організацій, в разі їх незнаходження на території Російської Федерації (їм можуть передаватися відомості, що містять банківську таємницю, за винятком відомостей, які є державною таємницею).

Згадані органи мають право запитувати і отримувати таку інформацію:

  • Розглядається поняття банківської таємниці, хто з зовнішніх органів може запитувати і отримувати таку інформацію від комерційних банків і від Банку Росії Довідки про наявність поточних, розрахункових рахунків і вкладів у юридичних осіб, фізичних осіб і осіб, які є підприємцями, що ведуть свою діяльність без створення юрособи (далі - «суб'єкти таємниці»), про операції та залишки за цими рахунками;
  • Документи, пов'язані з проведенням суб'єктам таємниці валютних операцій, відкриття та закриття рахунків;
  • Дані про кореспондентів та пов'язаних осіб суб'єктів таємниці;
  • Дані про наявність, отриманні і відправці електронних засобів оплати (грошей) суб'єктами таємниці;
  • Дані про корпоративних платіжних систем, які використовуються для переказу та отримання електронних грошових коштів, про їх реквізити, про зміни реквізитів.

Довідки про наявність поточних, розрахункових рахунків і вкладів у юридичних осіб, фізичних осіб і осіб, які є підприємцями, що ведуть свою діяльність без створення юрособи (далі - «суб'єкти таємниці»), про операції та залишки за цими рахунками;   Документи, пов'язані з проведенням суб'єктам таємниці валютних операцій, відкриття та закриття рахунків;   Дані про кореспондентів та пов'язаних осіб суб'єктів таємниці;   Дані про наявність, отриманні і відправці електронних засобів оплати (грошей) суб'єктами таємниці;   Дані про корпоративних платіжних систем, які використовуються для переказу та отримання електронних грошових коштів, про їх реквізити, про зміни реквізитів

Вам напевно буде цікаво подивитися ментальну карту "Кредитний договір з банком" , Де докладно пояснюються найбільш поширені порушення банків

або ТУТ ви дізнаєтеся як проводиться реструктуризація кредиту

Оформлення оренди банківської комірки:

https://legalmap.ru/articles/gp/estate/bankovskaya-yacheyka/

Чим регламентується банківська таємниця. Зміни 2015 року

Стаття 26 Федерального Закону РФ визначає:

  • Всі основні поняття банківської таємниці і її складові частини;
  • Коло організацій і установ, які зобов'язані дотримуватися вимог про збереження банківської таємниці;
  • Органи, що мають право на отримання відомостей, що становлять банківську таємницю, з визначенням того, яка її частина може бути отримана кожним конкретним органом в кожному конкретному випадку;
  • Відповідальність за розголошення банківської таємниці.

Окремо також визначені вимоги до переліку відомостей, які може передавати Банк Росії регулює і наглядовим організаціям РФ та інших країн, центральним банкам інших країн, кредитно-фінансовим холдингам, банківським об'єднанням, кредитним організаціям, за винятком відомостей, що становлять державну таємницю.

У минулому, 2014 році, було прийнято два законодавчі акти, які вносять зміни до статті 26 згаданого Закону:

  • Федеральний закон від 28.06.2014 № 189-ФЗ, в редакції від 22 грудня 2014 (набирає чинності з 01.03.2015 року);
  • Федеральної закон від 22.12.2014 № 432-ФЗ (вступає в силу з 01.03.2015 року).

Наші коментарі щодо змін до банківської таємниці

Стаття 26 Федерального закону № 189-ФЗ

Федеральний закон № 189-ФЗ вніс такі зміни до статті 26: були виключені слова "за їх згодою" в частині 16 статті 26.

Фактично це означає, що раніше відомості про суб'єктів таємниці, їх операції та рахунки могли передаватися до Єдиного бюро кредитних історій тільки з дозволу самих суб'єктів таємниці.

Такий стан речей не могло влаштовувати комерційні банки, кредитні організації та творців Єдиного бюро кредитних історій, адже його наповнення реально не відбувалося.

Та й яка повинна бути система, коли у кожного суб'єкта таємниці необхідно було запитувати його згода на таку передачу?

Швидше за все, всі банківські та кредитні організації повинні були доповнювати анкети і договори з клієнтами пунктом про згоду останніх на передачу відомостей про них до Єдиного бюро кредитних історій.

При цьому, система могла заробити тільки для нових клієнтів.

І то - через якийсь час, необхідне для проведення банками підготовчої роботи, що зазвичай займає місяці.

Поточними змінами Федеральний закон № 189-ФЗ виключив необхідність виконання такої роботи і зробив систему єдиної для всіх клієнтів, як для вже існуючих, так і всіх нових автоматично, спростивши життя кредитних операторів.

З іншого боку, банки і кредитні установи не зобов'язані передавати ніякі відомості до Єдиного бюро кредитних історій, оскільки немає законодавчих актів, що накладають таке зобов'язання.

Сподіваємося, що це буде наступним логічним кроком в побудові реально діючого бюро кредитних історій, з якого згодом можна буде отримати не тільки достовірну, а й повну інформацію.

Стаття 26 частина 29 Федерального закону № 189-ФЗ

Федеральний закон № 189-ФЗ викладає 29-у частину статті 26 в новому формулюванні, яка тепер включає слова: «розробки і підтримки в актуальному стані планів відновлення фінансової стійкості».

Федеральний закон № 189-ФЗ викладає 29-у частину статті 26 в новому формулюванні, яка тепер включає слова: «розробки і підтримки в актуальному стані планів відновлення фінансової стійкості»

Суть змін можна виразити в тому, що нова редакція спрямована на краще врегулювання діяльності по підвищенню фінансово-операційної стійкості кредитних і банківських організацій.

Її необхідність, як слід розуміти, була обумовлена ​​початком періоду кризи в 2014 році і, як наслідок, вимогою банків дати їм можливість вивести свою стійкість на новий рівень.

Ця зміна формулювання дозволяє кредитним установам передавати відомості, що становлять банківську таємницю, в зовнішні органи (включаючи материнські компанії) в ході процесу по розробці і впровадженню кроків щодо поліпшення короткострокової і довгострокової ліквідності, скорочення витрат і фінансового оздоровлення, на період кризи.

Стаття 26 частина 31 Федерального закону № 189-ФЗ

Цим же Федеральним Законом вносяться аналогічні зміни до частини 31 статті 26, тільки вже для Банку Росії.

Останній повинен розробити загальні рекомендації для кредитних установ щодо подолання негативних наслідків економічної кризи і дати їм можливість узгодити таку діяльність з положеннями статті 26 Закону «Про банки і банківську діяльність».

Стаття 26 частина 32 Федерального закону № 189-ФЗ

Цим же Федеральним Законом вноситься нова частина 32 статті 26, яка говорить, що Банк Росії може передавати відомості згідно з частиною 31, за умови, що отримують такі відомості органи (в т.ч. інших держав):

Таке доповнення покликане підвищити захищеність Банку Росії від запитів наглядових, регуляторних, кредитно-фінансових і правоохоронних органів, за рахунок створення додаткових вимог, які таки органи тепер будуть зобов'язані дотримуватися, щоб отримати відомості від Банку Росії.

Крім того, подальша доля переданої інформації тепер також буде залежати від Банку Росії, який може дозволити або заборонити використання інформації різними інстанціями, якщо вони відмінні від тих, хто спочатку таку інформацію отримував.

Що таке банківська таємниця?
Що таке банківська таємниця?
Та й яка повинна бути система, коли у кожного суб'єкта таємниці необхідно було запитувати його згода на таку передачу?
Новости
Слова жизни
Фотогалерея